Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
1171
BLOG

Czy femtokomórki uratują operatorów GSM?

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Rozwój telefonii komórkowej generowany jest przez przyrost liczby abonentów, a także ilości transmitowanych danych. W pierwszym etapie telefonia mobilna była wykorzystywana jedynie do okazjonalnych rozmów. Obecnie zmiana przyzwyczajeń i rosnąca liczba abonentów, którzy rezygnują z telefonu stacjonarnego na rzecz komórkowego, zwiększa częstotliwość i wydłuża czas rozmów oraz generuje większe obciążenie sieci.
Jednak to nie rosnąca liczba rozmów spędza sen z powiek operatorów, tylko korzystanie z dostępu do Internetu, w tym do multimediów za pomocą smartfonów. Może to w najbliższym czasie wygenerować ruch kilkakrotnie większy, niż obecnie realizowany.
Ponieważ możliwości transmisyjne stacji bazowych są ograniczone fizycznie, powstanie problem z dostępem do sieci. Jest on już obecnie widoczny w trakcie imprez masowych, ale lawinowy wzrost liczby używanych smartfonów przeniesie problem na duże skupiska ludzi.

Femtokomórki, urządzenia, które rozwiązują ten problem, znane są już od 2005 roku, ale dopiero w 2010 roku zaczęły budzić większe zainteresowanie. Ich działanie polega na zmniejszeniu dystansu jaki sygnał z telefonu musi pokonać drogą bezprzewodową. Jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Wiele takich mikrostacji bazowych zainstalowanych w biurowcach, centrach handlowych itp. znacząco zmniejszy transmisję poprzez tradycyjne stacje bazowe.

Femtokomórki - jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów obecnych stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Można do tego podłączenia wykorzystać również szerokopasmowy Internet.

 

Przełom we wprowadzaniu femtokomórek nastąpił w 2010 roku, kiedy to o 300%, w stosunku do 2009 roku, wzrosła liczba operatorów wykorzystujących te urządzenia. Obecnie są one używane, miedzy innymi, przez: Sprint (USA), StarHub (Singapur), Verizon (USA), Vodafone (Wielka Brytania, Hiszpania, Katar, Grecja), AT&T (USA), SFR (Francja), Docomo (Japonia),China Unicom, Optimus (Portugalia), SingTel (Singapur), SoftBank (Japonia), KDDI (Japonia), Movistar (Hiszpania), T-Mobile (Wielka Brytania), Moldtelecom (Mołdawia).

Na niebiesko zaznaczono kraje, gdzie operatorzy wprowadzili femtokomórki

 

Według przewidywań Informa Telecoms &Media do 2014 roku liczba używanych femtokomórek wyniesie 49 mln, zaś sprzedaż wyłącznie w 2014 roku - 25 mln.
Zainteresowanie rozbudową sieci poprzez dodanie femtokomórek znalazło odzwierciedlanie w ilości członków Femto Forum - stowarzyszenia, które liczy obecnie 77 dostawców oraz 58 operatorów sieci komórkowych na całym świecie.

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie