Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
794
BLOG

Ile diabłów zmieści się na końcu szpilki?

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Instytut Fraunhofera we współpracy z firmą Awaiba opracował kamerę o wymiarach porównywalnych do główki szpilki. Kamera, mająca kształt kostki o krawędzi zaledwie 1 milimetr, została opracowana na potrzeby medyczne, głównie endoskopii. Proces produkcji ma sprawić, że jej cena będzie tak niska, że do badań będzie używana jednorazowo.

Kamera wykonana jest jako pojedynczy chip, a jedynym niezintegrowanym elementem jest obiektyw. Przetwornik obrazu wykonany w technologii CMOS posiada piksele wielkości 3 μm.
Mimo, że rozdzielczość 250 x 250 pikseli wydaje się niska, w porównaniu do rozdzielczości dzisiejszych matryc, to jest ona rewolucyjna dla tak małych kamer.
Obraz z kamery może być przesyłany na odległość do 5 m, np. do komputera wyposażonego w gniazdo USB.
Stworzono oprogramowanie dla systemu Windows, które służy do przechwytywania i cyfrowej obróbki obrazów.

Możliwości zastosowania takiej kamery wybiegają poza medycynę, może być ona na przykład wbudowana w okulary i służyć do śledzenia ruchów gałki ocznej w systemie ochrony kierowcy przed zaśnięciem.

Trudno określić ile diabłów zmieści się na końcu szpilki, ale jest tam wystarczająco miejsca dla położenia mini kamery.

Miniaturowa kamera w porównaniu z igłą strzykawki
(źródło:
www.fraunhofer.de)

 

Fraunhofer Institute to organizacja 60 niemieckich instytutów naukowo-badawczych założona w roku 1949. Skupiając 18000 pracowników i posiadając budżet około 2 miliardów euro, jest największą w Europie organizacją zajmującą się badaniami i wdrożeniami w przemyśle. Specjalizuje się w obszarach takich jak: techniki informatyczne i telekomunikacyjne, mikroelektronika, techniki produkcyjne, energetyka, transport, inżynieria środowiska i technologie materiałowe.
Instytut Fraunhofera uzyskuje 60 % swojego budżetu ze współpracy z firmami. W ramach prac Instytutu powstał między innymi standard MP3, ogniwo słoneczne o najwyższym stopniu konwersji energii światła słonecznego na prąd - 41,1%, skanery pozwalające składać dokumenty z pociętych skrawków. Instytut miał również swój udział w powstaniu standardu H.264.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie