Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
246
BLOG

II faza cyfrowej rewolucji [cz. 7]

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Kontynujemy publikację cyklu artykułów o II fazie rewolucji cyfrowej, które ukazują się w każdy piątek. 

 

Spis treści

1.  Definicja II fazy cyfrowej rewolucji i korzyści dla konsumenta

2.  Cloud computing

3. Wybrane usługi konsumenckie oferowane na bazie cloud computing 

 4. Omówienie technologii telekomunikacyjnych mających podstawowe znaczenie dla rozwoju cloud computing. 

 

Wybrane usługi na tablety i smartfony

 

W poprzednich odcinkach omówiliśmy kilka usług z rynku konsumenckiego, których istota działania jest oparta terminalowej pracy urządzeń końcowych, przetwarzaniu informacji w zaawansowanych ośrodkach obliczeniowych – data center i szybkiej dwustronnej transmisji danych.

Powstaje pytanie: jak rynek przyjmuje te koncepcje, jak szybkie jest tempo wdrażania nowych systemów?

Konsumenci pokazują stopień swojej aprobaty poprzez zakup nowych urządzeń, które pozwalają na korzystanie z usług cloud compting.

Chociaż nie ma ograniczeń w korzystaniu z nowych usług na tradycyjnych komputerach, to filarami zmian związanych z wprowadzaniem cloud computing na rynek konsumcyjny są: smartfon, tablet i i nowy typ laptopa, którego system operacyjny jest specjalnie przygotowany do współpracy z cloud computing (np. Chromebook).

 

To nie gadżety to przewrót

Larry Page – szef Googla, podsumowując wyniki pierwszego półrocza 2011 roku, przekazał informację, że każdego dnia aktywowanych jest 550 000 jednostek używających Androida (systemu operacyjnego dla jednostek mobilnych). Tempo zakupu urządzeń na bazie Androida rośnie - jeszcze w maju aktywowano 400 000 jednostek.
Trzeba pamiętać, że obecny udział Androida w rynku smartfonów i tabletów to około 50%, więc każdego dnia przybywa około miliona jednostek, które napędzają rynek nowych usług. 

Tempo zakupu urządzeń elektronicznych wzrasta jesienią. W tym roku do normalnego sezonu dojdą prezentacje nowych superciekawych urządzeń opartych na nowych systemach operacyjnych, dających większe możliwości producentom.
W lipcu pokazała się kolejna wersja Androida o nazwie Gingerbread 2.3.5. Gingerbred umożliwia wprowadzenie do smartfonów tzw. „mikropłatnosci”. Wszyscy konkurenci Googla unowocześnili systemy operacyjne: Apple wypuścił IOS 5, BlackBarry ma być wyposażony w nowy system QNX, który mógłby korzystać z aplikacji przygotowanych dla Androida.
Nawet Microsoft przygotował upgrade o nazwie Mango, do mobilnego systemu Windows 7, otwierając informatykom możliwość pisania aplikacji!

Na rynku tabletów Apple ogłosiło sprzedaż około 10 milionów tabletów iPad w ostatnim kwartale, zapowiadając silny wzrost sprzedaży na koniec roku. Udział Apple w rynku tabletow szacowany jest na około 50-60%, więc rocznie przybywa około 80 milionów tych urzadzeń.

Na liście 10 najlepiej sprzedających się laptopów przygotowywanej przez Amazon znalazły się 2 urządzenia typu Chromebook i jest to powód do zdenerwowania dla producentów tradycyjnych modeli, bo oba dostępne są na rynku dopiero od miesiąca i są to pierwsze dwa modele tego typu urządzeń. Czy jeśli pojawią się nowe to wyprą tradycyjne laptopy?

 

Chromebook firmy Samsung znalazł sie na 4 miejscu listy Amazona najlepiej sprzedajacych się laptopów

 

 

Z tych danych wynika, że zainteresowanie rynku jest ogromne i ciągle wzrasta. Giganci światowej informatyki Google, Amazon, Apple w szybkim tempie budują centra przetwarzania danych by mogły obsłużyć narastające zainteresowanie.

Według firmy badawczej Nielsen, przeciętny użytkownik smartfona w I kwartale ubiegłego roku pobierał 230 MB danych w tym roku było to już 435 MB.

Zainteresowanie korzystaniem z usług oferowanych na smartfony i tablety będzie rosło wraz z obniżeniem opłat za transfer danych. Już teraz Verizon and T-Mobile oferują, na rynku amerykańskim, za 30 USD nielimitowany transfer.

Smartfony, tablety, chromebooki – wszystkie te urządzenia współpracują z wymienionymi wcześniej usługami: telewizją OTT, systemami nadzoru wizyjnego, wspierają systemy M2M poprzez możliwości nadzoru i sterowania.

Coraz więcej jest jednak aplikacji stworzonych wyłącznie na te urządzenia. W lipcu Skype uruchomił usługę wideorozmów. Ale hitem końca roku będą:

- tłumaczenie obcych języków (bezpośrednio w trakcie rozmowy),

- przetwarzanie danych o korkach ulicznych,

- rozpoznawanie obiektów (zwiedzanie bez przewodników),

- wyszukiwanie najbardziej atrakcyjnych ofert handlowych, poprzez wpisanie towaru jakiego szukamy i naszego położenia,

- rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) czyli system łączący obrazy ze świata rzeczywistego z generowanymi komputerowo,

- telewizja 3D

 

 Smarftony i tablety jako pierwsze spopularyzuja telewizję 3D, ponieważ do ogladania na nich nie są potrzebne specjalne okulary 

 

W systemach finansowych spore zamieszanie wywoła usługa Google Wallet – system płatności dokonywanych za pomocą smartfonów.

 

 

System mikropłatnosci za pomoca smartfonów wstrząśnie rynkiem kart płatniczych

 

 

Dostawcy usług przygotowali ciekawą ofertę, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem klientów. Czy wobec tego nie ma już barier i wyzwań, które stoją przed rozwojem cloud computing?

Problemy są,  a najważniejszym z nich jest … ale o tym już w przyszłym tygodniu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie