Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
289
BLOG

II faza cyfrowej rewolucji [cz. 9]

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Kończymy publikację cyklu artykułów o II fazie rewolucji cyfrowej.  

Spis treści

1.  Definicja II fazy cyfrowej rewolucji i korzyści dla konsumenta

2.  Cloud computing

3. Wybrane usługi konsumenckie oferowane na bazie cloud computing 

 4. Omówienie technologii telekomunikacyjnych mających podstawowe znaczenie dla rozwoju cloud computing. 

 Omówienie bezprzewodowych  technologii telekomunikacyjnych mających podstawowe znaczenie dla rozwoju cloud computing

Bezprzewodowe techniki przekazywania sygnałów zrewolucjonizowały telekomunikację i kontakty międzyludzkie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że opóźnienia w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej w krajach zacofanych gospodarczo są niemożliwe do odrobienia. Tymczasem telefonia komórkowa, z liczbą abonentów wynosząca ponad 5,3 mld, przełamała tę barierę i dostęp do usług telekomunikacyjnych staje się powszechny.

Korzystanie z sieci telefonii komórkowej jest już możliwe dla 90% światowej populacji, przy 80% pokryciu terytorialnym.

Spośród użytkowników telefonii komórkowej już około miliarda korzysta z usług szerokopasmowych.

Konieczność budowy szerokopasmowych sieci komórkowych wynika ze zmiany sposobu używania telefonów. Przeciętny użytkownik komórki miesięcznie generował transfer około 20 MB, obecne smartfony wymagają już transferu około 4-5 GB.

Odsetek abonentów korzystających z mobilnych łączy szerokopasmowych zwiększy się radykalnie po wprowadzeniu LTE - technologii, która jest przewidziana jako następny etap rozwoju sieci telefonii komórkowej.

Wprowadzanie LTE na rynek wygeneruje szereg możliwości rozwojowych związanych z uruchamianiem nowych usług, więc tym bardziej cieszy zapowiedź Cyfrowego Polsatu komercyjnego uruchomienia tej usługi na polskim rynku w dniu 1 września br.

 

Od LTE można by zacząć omawianie II fazy cyfrowej rewolucji.

Technologia ta otworzy nową erę w telekomunikacji mobilnej, pozwoli na zlikwidowanie barier przepływności zmniejszy opóźnienia transmisji sygnału, da możliwości obsługi większej ilości abonentów.

To w efekcie jeszcze bardziej spopularyzuje użycie smartfonów i tabletów otwierając drogę do budowy globalnego rynku cloud computing w zakresie zastosowań konsumenckich.

LTE (Long Term Evolution) - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej, to technologia mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych będzie sięgała 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4). W łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji - 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisję mobilną o przepływności 100 Mb/s i stacjonarną 1 Gb/s. Teoretycznie, ze względu na uplink niespełniający kryterium 100 Mb/s powinna być nazywana technologią 3,9G. 

Jednak ze względów marketingowych postanowiono LTE zakwalifikować jako technologię 4G.

  

W dziedzinie LTE przoduje USA i Azja. Fachowcy oceniają, że w tej wiodącej technologii telekomunikacyjnej Chiny mogą być właścicielami ponad 40% patentów. Na rynku europejskim kroku starają się dotrzymać kraje skandynawskie. Giganty europejskiej telekomunikacji liżą rany po drenażu, jakim był zakup rządowych licencji na GSM za dziesiątki miliardów dolarów. Ten europejski patent spowodował, że LTE nie budzi entuzjazmu operatorów, bo brakuje środków na inwestycje.

 

Verizon jeden z liderów LTE na rynku amerykańskim

 

LTE-Advanced. Na początku ubiegłego roku firma Google rzuciła hasło: "Think Big With a Gig" zapowiadając intensyfikację budowy stacjonarnych sieci szerokopasmowych pozwalających na transmisję do użytkownika końcowego z prędkościami ponad 1 Gbit/s. Dla konsumenta oznacza to około 100-krotne przyśpieszenie, w stosunku do średnich prędkości szerokopasmowego Internetu w USA.

Wyzwanie jest poważne, ale przestaje robić wrażenie w porównaniu ze standardem, który zapowiada łącza 1 Gb/s, ale dla... telefonów komórkowych!

Japoński operator NTT DoCoMo, który w warunkach laboratoryjnych uzyskał downlink 1Gb/s i uplink 200 Mb/s, otrzymał niezbędne zezwolenia i przystępuje do testowania nowej technologii w warunkach polowych.

Specjaliści szacują, że w 2015 roku powinny ruszyć sieci komercyjne oparte na LTE-Advanced.

Trudno przecenić znaczenie nowej technologii dla rozwoju techniki. O ile LTE, wchodzące obecnie na rynek, pozwoli na około 10-krotne przyśpieszenie transmisji, to LTE-Advanced oznacza prawie 100-krotnie szybszy Internet, niż obecnie oferowany w najlepszych rozwiązaniach opartych o HSPA i HSDPA (downlink 15 Mb/s, uplink 5 Mb/s). Taka infrastruktura umożliwi na wykorzystanie w pełni "cloud computing", gdzie współczesne komputery zmienią się w terminale korzystające z zasobów i oprogramowania ogromnych centrów przetwarzania danych.

Jeszcze niedawno wyzwaniem był 1 Gb/s w sieciach LAN, marzeniem wydawały się miejskie sieci stacjonarne z taką przepływnością. W ciągu trzech lat takie parametry będą osiągalne na telefonach komórkowych. 

Według opublikowanego w maju raportu Global mobile Suppliers Association (GSA) 208 operatorów w 80 krajach podjęło inwestycje związane z wprowadzenie LTE. Sieć LTE działa już obecnie w 14 krajach: Austria, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Hong Kong, Japonia, Litwa, Norwegia, Filipiny, Polska, Szwecja, USA oraz Uzbekistan.

 

Femtokomórki.  Jednak należy podkreślić, że rozwiązania mobilne nie rozwiążą problemów telekomunikacji. Dla łączy stacjonarnych dalej będą najważniejsze rozwiązania kablowe (FTTH, DOCSiS).

Co ciekawe rozwiązania kablowe znajdą również zastosowanie jako element technologii mobilnej.

Połączenie obu technologii znalazło miejsce w femtokomórkach.

Ponieważ możliwości transmisyjne stacji bazowych są ograniczone fizycznie, powstanie problem z dostępem do sieci. Jest on już obecnie widoczny w trakcie imprez masowych, ale lawinowy wzrost liczby używanych smartfonów przeniesie problem na duże skupiska ludzi.

Femtokomórki, urządzenia, które rozwiązują ten problem, znane są już od 2005 roku, ale dopiero w 2010 roku zaczęły budzić większe zainteresowanie.

Ich działanie polega na zmniejszeniu dystansu jaki sygnał z telefonu musi pokonać drogą bezprzewodową. Jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Wiele takich mikrostacji bazowych zainstalowanych w biurowcach, centrach handlowych itp. znacząco zmniejszy transmisję poprzez tradycyjne stacje bazowe.

 

 

Femtokomórki - jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów obecnych stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. 

  

W opracowaniu II faza cyfrowej rewolucji staraliśmy się omówić doniosłość wkroczenia technologii cloud computingna rynek konsumpcyjny. Opisaliśmy możliwości współczesnych data center, wskazaliśmy technologie transmisyjne najbardziej istotne na tym etapie, przedstawiliśmy nową koncepcję usług telekomunikacyjnych.

Tak jak komputer PC wprowadził informatykę, tak tablet i smartfon wprowadzi cloud computing na rynek konsumpcyjny.

Wszystkim Czytelnikom dziękujemy za uwagę i wytrwalość ;-)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie