Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
1213
BLOG

Ukraina wygrała... DVB-T2

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 2

Ukraiński operator, odpowiedzialny za wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej - firma Zeonbud, uruchomił w październiku kilkadziesiąt nadajników emitujących sygnał cyfrowy.
Nie było by w tym nic nadzwyczajnego (w końcu procesu cyfryzacji radia i telewizji dokonuje się obecnie w całej Europie), gdyby nie fakt, iż Ukraina uruchomiła emisję w najnowocześniejszym standardzie DVB-T2 i pozostawiła w tyle kraje Europy Zachodniej, takie jak np. Niemcy, czy Hiszpania, które wpadając w pułapkę zbyt szybkiego wdrożenia standardu DVB-T/MPEG2, zmuszone są teraz poważnie myśleć o kolejnej rewolucji sprzętowej.

Zeonbud rozpoczął transmisje testowe DVB-T2 w lecie 2011 roku stopniowo rozszerzając zasięg propagacji. Na początku listopada operator planuje uruchomienie 150 z docelowych 166 nadajników. Pozwoli to na pokrycie sygnałem 95 procent ludności kraju. W czterech multipleksach nadawanych jest w sumie 20 programów FTA. Planowanych osiem kolejnych programów emitowanych ma być w wysokiej rozdzielczości HD.
Nie do uwierzenia jest fakt, iż jeszcze półtora roku temu ceny pierwszych odbiorników DVB-T2 na rynku brytyjskim oscylowały wokół 180 £, by spaść do poziomu 50 £. Producenci z Azji, widząc zwiększający się rynek, już oferują modele wspierające oba standardy DVB-T. Oznacza to dalszy, szybki spadek cen. Szacuje się, iż odbiorniki sprzedawane na Ukrainie w roku 2012 kosztować będę około 35 USD.
O ile kilka lat temu można było mieć sporo wątpliwości dotyczących sensu wdrażania DVB-T2, o tyle teraz to rozwiązanie wydaje się być najrozsądniejszym z dostępnych. Szacuje się, że w perspektywie 10 lat DVB-T2 będzie zdolny spełniać stawiane przed nim wymagania.

Co czeka resztę krajów europejskich? Na pewno spore wydatki i widmo kolejnej wymiany telewizorów i odbiorników.
 
Nadajnik na wzgórzu Winter Hill w Anglii - tu zaczęło się DVB-T2
(źródło: wikipedia.en)

 

Emisję DVB-T2 rozpoczęto w kilku krajach europejskich, w tym na największą skalę w Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Obecnie szacuje się, że 70% nowych uruchomień naziemnej telewizji cyfrowej realizowanych jest w DVB-T2.
Pierwsze w kolejce do jego wdrożenia są kraje, w których cyfrowy sygnał emitowany jest w wykorzystaniem mało wydajnej kompresji MPEG2. Kilka krajów europejskich prowadzi obecnie testy DVB-T2 (w tym Francja, Włochy, Czechy i Słowacja), a do końca 2011 roku testy DVB-T2 rozpoczną również Austria oraz Mołdawia. Ponadto dwa inne kraje zdecydowały się na wdrożenie DVB-T2: Rosja, w 2015 roku po wyłączeniu telewizji analogowej oraz Serbia, która emisje planuje rozpocząć w roku 2012.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie