Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
230
BLOG

Nie będą przetwarzali "śmieci"

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Kamieniem milowym dla sieci optycznych może się stać technologia Bi-PON, zaprezentowana w marcu przez konsorcjum GreenTouch.
Bi-PON (Bit interleaved Passive Optical Network) rozwiązuje problem pasywnych sieci optycznych (PON - Passive Optical Network), w których nawet do 99% informacji docierających do urządzenia klienckiego, jest przeznaczone dla innych odbiorców.
W rozwiązaniu proponowanym przez GreenTouch, jednostki klienckie (ONU - Optical Network Unit) natychmiast rozpoznają, które wiadomości są przeznaczone dla nich i nie muszą niepotrzebnie przetwarzać danych. Skutkuje to nawet 30-krotnym zmniejszeniem zużycia energii w sieci FTTH (Fiber to the Home).

 

 

 
W transmisji sygnału w systemach PON pomiędzy jednostką centralną, czyli OLT (Optical Line Termination), a urządzeniami klienckimi ONU nie występują systemy adresujące, podziałowi ulega jedynie strumień. Urządzenie abonenckie otrzymuje cały sygnał, z którego musi wybrać dane przeznaczone dla niego.
Ten sposób transmisji nosi nazwę multipleksacji sygnału w dziedzinie czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing). Taki proces przyczynia się do czasochłonnego i kosztownego z punku widzenia energetycznego rozpakowywania danych i selekcji odpowiednich paczek informacyjnych.
 
 
 
W systemie BiPON został wykorzystany innowacyjny protokół transmisyjny, w którym zmieniono ułożenie danych i algorytm ich rozpakowywania. Skutkuje to tym, że informacja jest najpierw identyfikowana, a potem w całości rozpakowywana. Aby realizować ten sposób postępowania z danymi zaprojektowano i wykonano zupełnie nowy chipset ASIC.
Takie rozwiązanie identyfikacji i odczytu danych pozwala na obniżenie wymagań stawianych ONU: prędkości taktowania zegara, szybkości przetwarzania danych, pojemności pamięci oraz napięcia zasilającego. Skutkuje to radykalnym zmniejszeniem zużycia energii.
Zastosowanie tej technologii będzie miało dla środowiska ten sam efekt, co wycofanie z ruchu drogowego pół miliona samochodów. Konsorcjum GreenTouch postawiło sobie za cel 1000-krotne zwiększenie efektywności energetycznej sieci oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 250 milionów ton rocznie.
Splitter optyczny ULTIMODE SP-32B (PLC, 1:32, SC)
32-krotny splitter optyczny ULTIMODE SP-32B L3632 stosowany w sieciach PON
 
 

PON (Passive Optical Network) jest techniką wykorzystującą wyłącznie pasywną infrastrukturę (okablowanie światłowodowe, splittery optyczne) na odcinku centrala - klient, włączając w to tzw. „ostatnią milę”. Elementy aktywne ulokowane są wyłącznie w centrali operatora OLT (Optical Line Termination) oraz w domu abonenta ONU (Optical Network Unit). To główna przewaga technik PON nad stosowanymi dotychczas rozwiązaniami Ethernet, opartymi na aktywnych przełącznikach.

W zależności od potrzeb inwestora GPON wpasowany zostać może w jedną z kilku architektur sieciowych: FTTC (Fiber To The Curb), FTTB (Building), FTTF (Floor) oraz najdroższy, ale i najbardziej przyszłościowy pod względem zapewniania nieograniczonej przepustowości do abonenta - FTTH (Fiber To The Home).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie