Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
415
BLOG

Umarł król, niech żyje król - nadchodzi nowa telewizja.

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

W dniach 6-11 września w Amsterdamie odbyła się konferencja IBC 2012 (International Broadcasting Convention) - targi i cykl konferencji poświęcony produkcji, nadawaniu i rozprowadzaniu multimediów, w tym głównie telewizji.
Wzięło w nich udział 1200 wystawców, odwiedziło je ponad 50 000 osób.

IBC 2012 pokazał, że zainteresowanie rynku multimedialnego koncentruje się na transmisjach w Internecie i innych sieciach adresowanych. Techniki oparte na nadawaniu z wykorzystaniem częstotliwości radiowych budzą coraz mniejsze zainteresowanie jako perspektywa biznesowa.

Możliwości nowego sposobu rozprowadzania telewizji znacznie ożywiły rynek multimediów. Imponująca jest liczba nowych technologii, wiele z nich będzie służyło rozwojowi wszystkich rodzajów telewizji, ale jest znacząca grupa dedykowana wyłącznie dla telewizji sieciowej (strumieniowej).

Oto krótka panorama najnowszych technologii z zakresu multimediów prezentowanych podczas targów IBC w Amsterdamie:

  • Super HD (telewizja 4K), nazywana również technologią „Quad Full HD” jest kolejną generacją telewizji HDTV. Rozdzielczość obrazu emitowanego z wykorzystaniem techniki 4K jest cztery razy większa od rozdzielczości znanego powszechnie HD i wynosi: 4096 x 2160 lub w wersji 4K UHDTV 3840 x 2160 pikseli. Podczas targów IBC, operator satelitarny SES oraz SONY zaprezentowały wspólnie na żywo przekaz w rozdzielczości 4K. Strumień 50 Mbit/s, nadawany z Betzdorf przez satelitę Astra 3B (23.5E), odbierany był przy pomocy czaszy o średnicy 90cm, a następnie dosyłany światłowodem do stoiska SONY, na którym ulokowano 84 calowy telewizor.
Transmisja live z satelity Astra 3B w rozdzielczości 4K UHDTV 3840 x 2160 pikseli
  • HEVC, czyli High Efficiency Video Coding, znany również jako H.265, stanie się w 2013 roku techniką zestandaryzowaną. Można przewidywać, iż na przestrzeni kilku lat, H.265 wyprze najbardziej popularny dzisiaj H.264/AVC, będąc od niego dwa razy wydajniejszym. Dwukrotne zwiększenie kompresji będzie wymagało kilkukrotnie większej mocy obliczeniowej związanej z przetwarzaniem obrazu. Standard przewiduje również równolegle przetwarzanie obrazu, co będzie szczególnie ważne przy kodowaniu i odkodowaniu obrazów o dużej rozdzielczości. HEVC pozwoli na uruchomienie telewizji UltraHD o rozdzielczości 7680 × 4320 – to jest 16 razy większej niż obecna telewizja HD.
Odwiedzający konferencję mieli dużo okazji, aby zapoznać się z możliwościami kodeka HEVC.
Na stoiskach prezentowano m.in. to, jak zastosowanie kodeka redukuje przepływność strumienia
w stosunku do rozwiązań bazujących na kodeku H.264/AVC.
  • MPEG-DASH – MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP), jest zatwierdzonym pod koniec 2011 roku standardem strumieniowania materiałów wideo zapewniającym dostosowanie jakości przekazu do jakości połączenia, tak aby zapewnić możliwie pozytywne wrażenia jakościowe (tzw. QoE - Quality of Experience) oraz unifikującym różne popularne obecnie technologie, takie jak: Smooth Streaming firmy Microsoft, HTTP Dynamic Streaming firmy Adobe oraz HTTP Live Streaming (HLS) autorstwa Apple.
  • JPEG2000 jest zatwierdzonym, przez ISO w 2008, standardem kompresji. Kodek może być stosowany w dwóch trybach – stratnym oraz bezstratnym, w którym możliwe jest odtworzenie ze skompresowanego materiału wszystkich oryginalnych informacji. Przewiduje się, że może znaleźć zastosowanie głównie przy archiwizowaniu materiałów na dyskach, czy serwerach. Problem ten nabiera znaczenia, gdy uświadomimy sobie, że przepływność nieskompresowanego materiału wideo z jednej kamery HD-SDI sięgać może nawet 3-6 Gbit/s. Zastosowanie JPEG2000 pozwala na około 6-ciokrotne zmniejszenie tej przepływności.
  • DVB-T2 Lite. To odgałęzienie standardu DVB-T2, opracowane zostało z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na usługi mobilne, również w obszarze tradycyjnych telewizji rozsiewczych. Sygnały emitowane w oparciu o profil „Lite” cechuje mniejsza przepustowość, ale znacznie większa odporność na zakłócenia.
  • Glassesfree 3D TV. Producenci opracowują urządzenia eliminujące jeden z podstawowych problemów telewizji trójwymiarowej – konieczność zastosowania dedykowanych okularów. Zwiedzający targi mieli możliwość zobaczenia, jak w rzeczywistości działa „bezokularowa” wersja telewizji 3D. Zachwytów nie było. Czas pokaże, czy ten kierunek rozwoju telewizji jest słuszny.
Telewizja 3D bez okularów na telewizorach, laptopach i tabletach... Przyszłość na wyciągnięcie ręki?
  • SAT > IP. Operator satelitarny SES opracował mechanizm dostarczania sygnałów satelitarnych do różnego rodzaju urządzeń końcowych takich, jak: STB, telewizory, tablety, smartphony, itd. Kluczem jest zamiana tego sygnału na odpowiednio spreparowany strumień IP. Zamiana ta zachodzić ma w tzw. bramie znajdującej się już za konwerterem satelitarnym – nie zmieni się więc metoda odbioru sygnału przy pomocy czasz satelitarnych oraz w przypadku instalacji zbiorczych – multiswitchy. Możliwe jest również powstanie nowych urządzeń – tzw. multiswitchy IP. Ważne, że dzięki przejściu na IP, dosył do urządzeń będzie niezależny od medium transmisyjnego – światłowody, skrętka komputerowa, przewody elektryczne, czy WiFi - to zdecydowanie szersza alternatywa niż przewód koncentryczny.
  • Inverse StatMux w 4G/LTE, czyli coś dla nadawców. To koncepcja dosyłu wysokiej jakości materiałów wideo opracowana do wykorzystania przez pracujących w terenie dziennikarzy. Technika Inverse StatMux, wykorzystująca sieć telefonii komórkowej, polega na dzieleniu materiału i przesłaniu go kilkoma kanałami, przy jednoczesnym monitorowaniu możliwości przepustowych każdego z nich. Zaprezentowane przez firmę TVU urządzenie realizujące taką transmisję, można spakować do plecaka. Zapewne już niedługo zamiast wielkich wozów transmisyjnych z gigantycznymi antenami, spotykać będziemy panów z kamerą i plecakiem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie