Blog
Informator ze świata telekomunikacji
Informator TV-Sat CCTV WLAN
Informator TV-Sat CCTV WLAN Tygodnik internetowy poświęcony telekomunikacji
6 obserwujących 166 notek 99470 odsłon
Informator TV-Sat CCTV WLAN, 25 marca 2013 r.

Naukowcy IBM: "Jesteśmy o krok od wielkiego przełomu..."

Komputer wykonujący obliczenia 100x szybciej, niż dzisiejsze najszybsze maszyny? To nie mrzonka, a bliska przyszłość. Grupa naukowców IBM pracujących w specjalnym zespole U.S. Defense Advanced Research Projects Agency (w skrócie DARPA) z powodzeniem zastosowała światłowody do przesyłu danych pomiędzy podzespołami i mikroelementami wchodzącymi w skład komputerów, uzyskując przepustowość 25 Gb/s. W chwili obecnej żadna magistrala oparta na przewodnictwie elektrycznym nie jest w stanie zbliżyć się nawet do wydajności na tym poziomie.

Czy pojęcie "światłowodowego układu scalonego" zaistnieje w przyszłości?
[www.optics.org]
 
 
Zastosowanie tradycyjnych, szybkich obwodów układów scalonych tworzonych w technologii 32 nm SOI (ang. Silicon on insulator) CMOS, pozwalających na maksymalne przyspieszenie pracy tranzystorów przy minimalnym poborze prądu, wraz z typowym dla techniki światłowodowej przesyłem informacji "laser VCSEL – fotodetektor" zaowocowało stworzeniem wysoce wydajnego i energooszczędnego systemu. Efektem prac jest zwiększenie wydajności o 66% przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię o 50%.
 
Superkomputery przyszłości mają pomóc naukowcom we wszystkich dziedzinach. Zakładane moce obliczeniowe powinny być w stanie przetworzyć w krótkim czasie ogromne ilości danych umożliwiając symulacje takich zjawisk jak globalna pogoda, zjawisk zachodzących w komórkach żywych organizmów czy tych związanych z inżynierią nanostruktur nowych materiałów.
 

Osiągnięcie poziomu obliczeniowego komputerów mogących analizować tak złożone dane ("exascale computing") zakładane jest na 2020 rok. W zeszłym tygodniu na międzynarodowej konferencji OFC/NFOEC (ang. Optical Fiber Communication Conference and Exposition/National Fiber Optic Engineers Conference) w Kalifornii miała miejsce prelekcja Jonathana E. Proesela, członka grupy prowadzącej badania w IBM: "35 Gbps połączenia fotoniczne oparte na technologii VCSEL wykorzystywane w obwodach 32-nm SOI CMOS", na której został omówiony zakres prowadzonych badań i ich wyniki. Co ciekawe podczas tej samej konferencji inżynierowie innego potentata amerykańskiego rynku telekomunikacyjnego - AT&T, przedstawili projekt dotyczący przesyłu danych z prędkością 400Gb/s na odległości 12000 km. Obie skrajnie różne koncepcje wydają się niezwykle ważne dla przyszłości rynku telekomunikacyjnego - zarówno transmisja na tysiące kilometrów, jak i ta dotycząca przesyłu danych na kilkumilimetrowym obwodzie z wykorzystaniem kilku miliwatów wydają się być milowymi krokami dla tej branży.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale